Resmi Gazete Torba Yasa Haberleri

Köprü cezaları silinecek

Köprü cezaları silinecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayının ardından Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek yasaya göre köprü cezaları silinecek, tahsil edilen 19 milyon liralık ceza ise iade edilecek. Trafik cezalarına 2019’da zam yapılmayacağı da yer alan yasada yalılar sahil hariç Beykoz, Üsküdar ve Sarıyer’in bir bölümü de imar barışına dahil edildi.

28.12.2018Ekonomi

Naylon poşetlerin kullanılmasına karşıyız

“Naylon poşetlerin kullanılmasına karşıyız”

Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER) Genel Başkanı Mahmut Çelikus, insan sağlığını tehlikeye atan naylon poşetlerin kullanılmasına karşı olduklarını belirterek, tüm esnafa, naylon poşet yerine bez torba ve file kullanma çağrısında bulundu.

12.12.2018Ekonomi

Yapılandırmada zimmet rötarı

Yapılandırmada ‘zimmet’ rötarı

100 milyon lira ve üzeri borcu olan şirketlerin borçlarının yeniden yapılandırması yasa bekliyor. EY Türkiye’nin ülke lideri Metin Canoğulları, bankaların borçlu şirketlerin bir kısım alacağından vazgeçebilmesi ve bunu ‘zimmet’ suçuna düşmeden yapabilmesi için yasa gerektiğini belirtti.

28.11.2018Ekonomi

Mustafa Cengiz açıkladı: Birbirimize girdikKreş desteği başvurusu ne zaman yapılacak

Kreş desteği başvurusu ne zaman yapılacak?

Kreş desteği başvurusu ne zaman alınacak sorusu, çocukları için bu destekten faydalanmak isteyen ebeveynlerin sorguladığı husus oldu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı merkezler ve iş yeri üzerinden gerçekleştirilebilen kreş desteği, maaş ve akraba desteği desteği iyi durumda olanlar için geçerli olmayacak. Peki, kreş desteği başvurusu ne zaman ve nasıl yapılacak? İşte, o konu hakkında detaylı bilgiler

7.09.2018Gündem

Kreş desteği başvurusu nasıl yapılır Kreş yardımı kimlere yapılır

Kreş desteği başvurusu nasıl yapılır? Kreş yardımı kimlere yapılır?

Çalışan anneler için sunulan kreş desteği son günlerin en çok merak edilen konularından oldu. Kadınların ve özellikle annelerin iş gücünde daha çok yer almalarını sağlayacak tedbirler kapsamında hayata geçirilen kreş desteğinden yararlanmak için belirli şartlar var. Peki, kreş desteği başvurusu nasıl yapılır? Kreş yardımı kimlere yapılır?

27.08.2018Gündem

İşte yeni Gemlik

İşte yeni Gemlik

Bursa’nın Gemlik ilçesinde deprem riski altında bulunan konutların yerine 8 bin yeni konutun yapılacağı yeni yerleşim yerleri belirlendi. Yeni konutlar için temelin yıl sonunda atılması planlanıyor.

28.06.2018Ekonomi

2 hafta geçti, hurda teşviki hâlâ devreye girmedi

2 hafta geçti, hurda teşviki hâlâ devreye girmedi!

27 Mart 2018’de kanunlaşan ‘torba yasa’ içinde yer alan “hurda teşviki” 19 Mayıs’ta Bakanlar Kurulu kararıyla Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Ancak 2 hafta önce yürürlüğe girmesine rağmen ‘uygulama yönetmeliği’ çıkmadığı için teşvik hâlâ devrede değil, yani henüz kimse yararlanamıyor. Otomotiv sektörü tüm hazırlıklarını yapmasına rağmen uygulamanın belli olmamasından dolayı beklemeye devam ederken, bu haktan yararlanmak isteyen tüketiciler ise gittikleri bayilerden eli boş dönüyor. Uygulamanın bu hafta içinde çıkması bekleniyordu. Ancak bugünde bir ses çıkmayınca, beklentiler haftaya kaldı.

31.05.2018Ekonomi

Kreş desteği nasıl alınır Kreş desteği şartları nelerdir

Kreş desteği nasıl alınır? Kreş desteği şartları nelerdir?

Kreş desteği için vatandaşların araştırması devam ediyor. Binlerce kişinin merakla beklediği konular arasında yer alan kreş desteğinin şartları ve başvurunun nereden yapılacağı sorgusu, araştırılan hususlar arasında bulunuyor. Peki, kreş desteği için şartlar neler olacak? Başvuru nasıl yapılacak? İşte, vatandaşların merakla araştırdığı konu hakkında detaylı bilgiler

29.05.2018Ekonomi

Kreş desteği bekleyene müjde

Kreş desteği bekleyene müjde

Çalışan anneler için sunulan kreş desteği son Torba Yasa ile yükseltildi. Buna göre çocuk başına 304 lira olan destek, asgari ücretin yarısına yani 1.015 liraya çıkartıldı. İşte yararlanma şartları…

26.05.2018Ekonomi

Ver hurdayı kap indirimi

Ver hurdayı kap indirimi

Otomotiv sektörünün 2 aydır beklediği hurda teşviki dün sonunda yürürlüğe girdi. 16 yaş ve üzerinde hurda araç karşılığında anahtar teslim fiyatı 78 bin 800 TL ve altındaki sıfır otomobillere 10 bin TL, 78 bin 800 TL ile 141 bin TL arasındaki otomobillere 8 bin TL indirim yapılacak. 141 bin TL fiyatın üzerindeki otomobillerin hurda indirimi ise sadece 3 bin TL olacak. Teşvik 2019 sonunda sona erecek.

18.05.2018Ekonomi

Ver hurdayı al 8 bin TLyi

Ver hurdayı al 8 bin TL’yi

27 Mart 2018’de Resmi Gazete’de yayınlanarak kanunlaşan ‘torba yasa’ içinde yer alan “hurda teşviki” nihayet yürürlüğe girdi.

18.05.2018Ekonomi

Yürürlüğe girdi... 10 bin TLlik indirim başladı

Yürürlüğe girdi… 10 bin TL’lik indirim başladı!

Kamuoyunda “torba yasa” olarak bilinen, 7103 Sayılı Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun, Resmi Gazete’de yayımlandı. Düzenleme ile çeyiz hesabındaki devlet katkısı yüzde 20’den yüzde 25’e çıkarılırken, 2019 sonuna kadar 16 yaş ve üzerindeki aracını trafikten çekene 10 bin liraya kadar ÖTV indirimi verilecek.

28.03.2018Ekonomi

Torba Yasa Resmi Gazetede yayınlandı İşte detayları

Torba Yasa Resmi Gazete’de yayınlandı! İşte detayları

Kamuoyunda “torba yasa” olarak bilinen, 7103 Sayılı Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun, Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı. Kendisine ait konutu olmayanların desteklenmesi ve konut hesabı sisteminin daha etkin hale getirilmesi amacıyla konut alımında yüzde 20 olan devlet katkısı yüzde 25’e çıkarıldı. İşte tüm detaylar…

28.03.2018Ekonomi

300 bin dolara vatandaşlık

300 bin dolara vatandaşlık!

Yabancının vatandaşlık hakkı alabilmesi için koşulan 1 milyon dolarlık konut alım şartı Torba Yasa ile 300 bin dolara indirilecek. Konut sektörü, bu değişiklikle hareketlenmeyi bekliyor.

26.03.2018Ekonomi

1 kuruş zam yapılmayacak

1 kuruş zam yapılmayacak

BUGÜN ‘Elektrikli otomobillere süper ÖTV zammı’ başlıklı haberimiz üzerine Maliye Bakanlığı’ndan açıklama geldi.

20.02.2018Ekonomi

Maliye Bakanlığı: Elektrikli otomobillerde 1 kuruş zam yapılmayacak

Maliye Bakanlığı: Elektrikli otomobillerde 1 kuruş zam yapılmayacak

BUGÜN ‘Elektrikli otomobillere süper ÖTV zammı’ başlıklı haberimiz üzerine Maliye Bakanlığı’ndan açıklama geldi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 15 Şubat’ta kabul edilen tasarının içinde elektrikli otomobillerin ÖTV oranları yüzde 37 ile 84 arasında yer alırken, Maliye Bakanlığı bu oranların yasa çıktığı an geçmişte olduğu gibi Bakanlar Kurulu kararıyla yeniden yüzde 3 ila 15 arasına çekileceğini açıkladı.

20.02.2018Ekonomi

2018 MTV ödemelerinde son gün ne zaman Hangi araç ne kadar MTV ödeyecek

2018 MTV ödemelerinde son gün ne zaman? Hangi araç ne kadar MTV ödeyecek?

Araç sahipleri bugünlerde merakla MTV ödemeleri hakkında detayları takip ediyorlar. Konu hakkında en çok sorgulanan soru ise MTV ödemelerinin son gününün ne zaman olduğu ile ilgili. MTV ödemelerinde merak edilen bir diğer konu ise ödemelerin nasıl yapılacağı ile ilgili. İşte MTV ödemeleri ile ilgili tüm detaylar

30.01.2018Ekonomi

Araç sahipleri dikkat O ödemeler için son 2 gün

Araç sahipleri dikkat! O ödemeler için son 2 gün

Vatandaşlar 2018 yılında ne kadar MTV ödeyeceğini internet üzerinden araştırıyor. MTV ödemeleri internet üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinden ödenebiliyor. İlk taksidin son ödeme günü ne zaman? Peki 2018 yılında hangi araç için ne kadar MTV ödenmesi gerekiyor? İşte MTV ödeme sayfası ve MTV hakkında bilinmesi gerekenler.

29.01.2018Ekonomi

2018 Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemelerinde son gün ne zaman MTV ödeme işlemi nasıl yapılır

2018 Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemelerinde son gün ne zaman? MTV ödeme işlemi nasıl yapılır?

Araç sahipleri yeni yıla girdiğimiz bugünlerde MTV ödemelerini yapmak için bir takım araştırmalar yapıyorlar. Motorlu Taşıtlar Vergisi taksitini ödemek isteyen vatandaşlar aynı zamanda ödeme seçenekleri hakkında da bilgi sahibi olmak istiyorlar. Çeşitli kanallar aracılığı ile MTV ödemesi gerçekleştirilebiliyor. PTT, İnternet bankacılığı, ve GİB gibi bir çok seçenek mevcut. Peki MTV ödemelerinde son gün ne zaman?

19.01.2018Ekonomi

Sürücüler dikkat O ödemelerde son 15 gün

Sürücüler dikkat! O ödemelerde son 15 gün

Yeni yıla girmemizle birlikte araba sahibi vatandaşlar 2018 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni ödemeye başladı. Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) sorgulaması yapanlar, MTV’yi nasıl ödeyeceğini merak ediyor. Bazı bankalar MTV için 3 taksit imkanı sunarken, MTV nasıl ödenir, Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) internet sitesi üzerinden MTV nasıl ödenir, 2018 MTV ne kadar oldu gibi soruların yanıtları merak ediliyor.

16.01.2018Ekonomi

Gıda ve içecek sanayi 2017 yılında 4 milyar dolar dış ticaret fazlası verdiRakının fiyatı 4 lira artacak

Rakının fiyatı 4 lira artacak

Hükümet enflasyon nedeniyle sigaraya zam yapmazken, içki ürünlerine zam geldi. İçkiden alınan vergiler yüzde 7.1 oranında arttırıldı. Rakının Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) 11.33 lira arttı. Böylece 70’lik rakıdan alınan ÖTV 50.37 liradan 53.95 liraya yükseldi.

4.01.2018Ekonomi

2017’nin çevre günlüğü

2017’nin çevre günlüğü

TÜRKİYE Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA), 2017 yılının çevre olayları listesini açıkladı. Bakanlar Kurulu kararı ile büyük ovaların koruma altına alınması ve Gökçeada’da altın madeni ÇED başvurusunun geri çekilmesi olumlu gelişmeler arasında yer alırken, çevre savunucularına yapılan silahlı saldırı ve suikastlar ile Mera Kanunu’nda yapılan değişiklikler olumsuzlar gelişmeler arasında yer aldı.

3.01.2018Gündem

O sınır, 200 bin liraya çıktı: Artık motoruna bakılmayacak

O sınır, 200 bin liraya çıktı: Artık motoruna bakılmayacak

Engelliler, gazi ve şehit yakınlarına sağlanan ÖTV’siz binek aracı alım hakkında yeni sınır, 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle başlayacak. Bu haktan yararlanabilmek için satın alınacak aracın tüm vergiler dahil fiyatının 200 bin lirayı geçmemesi gerekiyor.

27.12.2017Ekonomi

Ekonomide 2017 böyle geçti

Ekonomide 2017 böyle geçti

Türkiye’nin otomobili için yola çıkıldı, projeyi yürütecek 5 şirket Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı. Mega projelere hız kesmeden devam edildi, dünyanın en uzun aralıklı köprüsü unvanına sahip olacak “1915 Çanakkale Köprüsü”nün temeli atıldı. Altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihracı başlatıldı, ilk talep toplama döneminde yastık altındaki yaklaşık 2,5 ton altın ekonomiye kazandırıldı.

19.12.2017Ekonomi

Tüketiciye bir iyi bir kötü haber Bunu yapan doğrudan icraya verilecek

Tüketiciye bir iyi bir kötü haber! Bunu yapan doğrudan icraya verilecek

Tüketici Kanununda iki kritik değişiklik yapıldı. Vatandaş cep telefonu, bilgisayar, tablet gibi teknoloji ürünlerinden ‘şikayetçi’ olduğunda mahkemelerde uğraşmasın, doğrudan tüketici hakem heyetlerine başvurabilsin, diye parasal sınır 6 bin liraya yükseltildi. Ancak elektrik, su, telefon faturasını ödeyemeyen tüketici için şirketlere ve bankalara hakem heyetine gitmeden doğrudan ‘icra’ yolu açıldı.

8.12.2017Ekonomi

Şehit aileleri torba yasadan memnun2018 yılı MTV fiyatları belli oldu... Hangi araç ne kadar MTV ödeyecek

2018 yılı MTV fiyatları belli oldu… Hangi araç ne kadar MTV ödeyecek?

Kısa bir süre önce kesinleşen MTV zam oranları torba yasa ile yürürlüğe girdi 2018 yılı MTVaraç vergileri 1300 motora kadar olanlar için yüzde 15 zamlanırken üstündeki araçlarda ise yüzde 25 zam gördü. Peki yeni zamla birlikte fiyatlar ne kadar oldu? İşte 2018 MTV fiyatları!

5.12.2017Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğanın onayladığı Torba Yasa Resmi Gazete’deKasımda ve gelecek 4 yılda ödenecek emlak vergisi

Kasımda ve gelecek 4 yılda ödenecek emlak vergisi

GAYRİMENKUL sahipleri için de, gayrimenkul alım satımı yapanlar için de 2017 vergi gündemi hep yoğundu… Yıl içinde yapılan düzenlemelerle KDV, Damga Vergisi ve harçlarda indirime gidilmişti… 1 Ekim’den itibaren konut-işyeri gibi taşınmaz alım satımında harç oranları; tekrar (yüzde 3’den) yüzde 4’e çıktı. KDV oranı 8’e indirilen (150 m2 üzeri) konut teslimlerinde oran tekrar 18’e çıktı.

31.10.2017Ekonomi

İnternetten alım satım yapanlar dikkat Maliye Bakanlığından çok önemli adımEMO: Elektrik dağıtımında özel denetim ısrarından vazgeçilmelidirBorç yapılandırmasında son gün 30 HaziranYapılandırmada ikinci şans yürürlüğe girdi

Yapılandırmada ikinci şans yürürlüğe girdi

Maliye Bakanı Ağbal: “Ödemelerini süresinde yapmadıkları için yeniden yapılandırma uygulamasının getirdiği haklarını kaybedenlere ikinci bir şans veren yasa yürürlüğe girdi. Haklarını kaybedenler, ödemelerini mayıs ayı sonuna kadar yapabilecek” açıklamasında bulundu.

28.01.2017Ekonomi

Resmi Gazetede yayımlandı - 2017 Torba yasasında neler var

Resmi Gazete’de yayımlandı – 2017 Torba yasasında neler var?

2017 yeni Torba yasa maddeleri Resmi Gazete’de yayımlandı. Böylece milyonların büyük bir merakla beklediği düzenlemeler resmiyet kazandı. Kara listede yer alanlar için sicil affı, belediyelere KDV düzenlemesi, kobilere destek, emekli ikramiyeleri düzenlemesi gibi konular Torba yasa kapsamında ele alındı. Peki, 2017 Torba yasasında neler var?

27.01.2017Ekonomi

Sicil affı yürürlüğe girdi mi Resmi Gazetede ne zaman yayınlanacak

Sicil affı yürürlüğe girdi mi? Resmi Gazete’de ne zaman yayınlanacak?

Sicil affı için bekleyişini sürdüren birçok vatandaş, 2017 yılının ilk günlerinde gündemdeki etkisini arttıran bu konunun detaylarını merak ediyor. TBMM’de torba tasarı ile kabul edilen sicil affının yürürlüğe girip girmediği konusunda merakını sürdüren vatandaş ve işletmeler, tasarının Resmi Gazete’de ne zaman yayınlanacağını araştırıyor. Peki, sicil affı Resmi Gazete’de ne zaman yayınlanacak? İşte, merak edilen detaylar

26.01.2017Ekonomi

Sicil affı ne zaman yürürlüğe girecek Resmi Gazetede yayımlandı mı

Sicil affı ne zaman yürürlüğe girecek? Resmi Gazete’de yayımlandı mı?

Sicil affı için bekleyişlerini sürdüren milyonlarca vatandaş, tasarının TBMM’den geçmesiyle birlikte derin bir nefes aldı. Bankalara kredi veya kredi kartı borcu bulunan ve bu borçları çeşitli nedenlerle ödeyemeyen vatandaşları kara listeden çıkaracak olan sicil affı, Resmi Gazete’de yayımlanmayı bekliyor. Sicil affının yürürlüğe girmesiyle birlikte bankalara temiz bir sayfa açacak olan vatandaşlar, tasarının Resmi Gazete’de yayımlanacağı günü bekliyor. Peki, sicil affı Resmi Gazete’de ne zaman yayımlanacak?

24.01.2017Ekonomi

İkinci el otomobil satışında garanti zorunluluğu

İkinci el otomobil satışında garanti zorunluluğu

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci: “İkinci el motorlu kara taşıtının satışını yapan veya satışına aracılık eden işletmelere, taşıtın motor ve şanzıman gibi parçalarına satış tarihinden itibaren belli bir süre veya kilometre için geçerli olacak şekilde garanti verme yükümlülüğü getirdik” açıklamasında bulundu.

23.01.2017Ekonomi

Yerli otonun CEO’suna tam 10 sorum var!

KASIM ayı başında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde açıklanan 5 babayiğit ile ‘yerli otomobil’ projesini hayata geçirmek için 7 yıl sonra ikinci adım atıldı.

3.06.2018

Kaçakçının aracını ‘dozerle ezme’ ve ‘hapis’ cezası

TV’de, haberlerde izledim… Olay yeri Filipinler: Onlarca lüks ve yeni otomobil yan yana dizilmiş, üzerlerinden dozer geçiyor… Ve tabii kaçakçıların arabaları hurda haline geliyor. Bu işlemi yapan devlet, talimatı veren Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte…

13.02.2018

Okula mı, spora mı devam edeceksin? Birini seç!

“HER sabah okula gitmeden önce, yaklaşık bir saat antrenman yapıyorum. Haftanın dört günü de kulüp antrenmanlarına katılıyorum. Aslında bu çalışma saatleri benim yurtdışındaki rakiplerimin belki de sadece 1 günde yaptığı antrenman süresi.”

6.02.2018

Kira gelirinde hesap değişti

Torba yasayla beraber vergi hesaplarında kurallar değişti. Yeni yazı dizimizde bugün kira gelirindeki vergi değişikliklerini ele alıyoruz. Yarın gerçek giderde hangi harcamaların vergiden düşülebileceğini cuma ise işyeri kira gelirlerinin vergi hesaplamasını anlatacağız.

12.12.2017

BBG evi değil, *MBG evi

“Bundan sonra e-ticaret artık ‘Biri bizi gözetliyor evi’ gibi olacak.” Maliye Bakanı Naci Ağbal, geçen ay yaptı bu açıklamayı…

24.10.2017

GSS dikiş tutmuyor

GENEL Sağlık Sigortası (GSS) bir türlü dikiş tutmuyor, yeniden revizyona gidiliyor.

22.02.2017

İşverene prim desteği

Torba kanun ile 2017’de şirketleri rahatlatacak iki önemli düzenleme yapıldı. 2016 Aralık ayından itibaren çalışanları için asgari ücret desteği alacak olan işverenler, ilk 3 aylık prim ödemelerini de yılın son üç ayında yapacak.

31.01.2017

Kaynak

Bir cevap yazın