Resmi Gazete’de Yayımlandı: Bedelli Askerlik Düzenlemesi Yürürlükte

Ana Sayfa > Haberler > Gündem-3 Ağustos 2018, 08:34’te eklendi, 3 Ağustos 2018, 11:31’de güncellendi

Bedelli askerlik düzenlemesinin de yer aldığı “Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 663 Sayılı KHK’de Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” Resmi Gazete’de yayımlandı. Düzenlemelere göre 1 Ocak 1994’ten önce doğanlar 15.000 Türk Lirası ödeyerek bedelli askerlik hakkından yararlanabilecek. Yükümlülerin üç ay içinde askerlik şubelerine başvurması gerekiyor.

📌 Kanunla, yurt dışında yaşayıp, bedelli askerlikten yararlanmak isteyenlerin ödediği 1.000 euro tutar 2.000 euroya çıkarıldı ve 38 yaş sınırı kaldırıldı.

  • Kanuna göre, bedelli askerlikten yararlanmak isteyenler, yurt dışında oturma veya çalışma iznine sahip olarak işçi, işveren sıfatıyla veya bir meslek ya da sanatı icra ederek, en az 3 yıl süreyle yabancı ülkelerde bulunmak şartıyla, bağlı bulundukları Türk konsoloslukları aracılığıyla askerlik şubelerine başvuracak.

  • Durumlarını ispat eden belgelerle 2.000 euro veya karşılığı kadar yabancı ülke parasını bir defada ödeyip, Milli Savunma Bakanlığınca verilecek uzaktan eğitimi almaları halinde muvazzaf askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak.

  • Kanun, yoklama kaçakları ile bakaya sayılarının her geçen yıl artması üzerine oluşan birikimi de önlemeyi amaçlıyor.

📌 Yasayla, askeri hizmetin gerektirdiği ve TSK’nın ihtiyaç duyduğu erbaş ve er sayısı dikkate alınarak, bedelli askerlikte yaş sınırı, 1 Ocak 1994 tarihi de dahil, bu tarihten önce doğanlar olarak belirleniyor.

  • Kanuna göre, bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihte, her ne sebeple olursa olsun askerlik yapmayıp, 1 Ocak 1994’ten önce doğan bedelli askerlikten yararlanmak isteyen yükümlüler; bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 ay içinde askerlik şubelerine veya yurt dışı temsilciliklerine başvuracak.

  • Askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılmaları için başvurularda 15 bin Türk lirası veya Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz satış kuruna göre ödeme tarihindeki karşılığı kadar yabancı ülke parasını bir defada ödemeleri ve 21 gün temel askerlik eğitimini yerine getirmeleri gerekecek.

  • Her ne sebeple olursa olsun daha önce bedelli veya dövizli askerlik hizmeti kapsamından çıkarılanlardan yaş şartını taşıyanlar ile yaş şartı aranmaksızın ve temel askerlik eğitimine tabi olmaksızın, maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce sağlık nedeniyle haklarında verilen askerliğe elverişli olmadıklarına dair kararlardan dolayı askerlikten muaf tutulanlar da bedelli askerlik uygulamasından yararlanabilecek.

📌 Bedelli askerlik hakkından yararlananlar, temel askerlik eğitimi süresince çalıştıkları iş yeri, kurum ve kuruluşlar tarafından aylıksız veya ücretsiz izinli olacak.

  • Tahsil edilen tutarlar, Hazine ve Maliye Bakanlığı merkez muhasebe birimi hesabına yatırılacak. Bu tutarları Savunma Sanayii Destekleme Fonu’na aktarmak üzere, Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesine ödenek eklemeye Cumhurbaşkanı yetkili olacak.

  • Bu düzenlemeden yararlanan yükümlüler hakkında saklı, yoklama kaçağı ve bakayadan dolayı idari ve adli soruşturma ve kovuşturma yapılmayacak, başlatılanlar sona erdirilecek. Bu suçlara ilişkin kesinleşmiş idari para cezaları tahsil edilmeyecek.

📌 Bedelli askerlik için başvuru kılavuzu yayımlandı.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından bedelli askerlik için ”asal.msb.gov.tr” adresinde kılavuz yayımlandı.

Ancak şu an siteye erişim sorunu yaşanıyor.

📌 Başvuru kılavuzunda yer alan bilgiler ve başvuru süreci için sizi şöyle alalım 👇

Yürürlüğe giren bedelli askerlik düzenlemesi sosyal medyanın da gündeminde…

#BedelliAskerlik konusunda verilen söz tutulmadı. 21 günlük süreç çok sayıda insan için zorluk oluşturacak ancak elbette bu durum politikacıların umrunda değil.

* Vatanen (@vatanen_vatanen) 3 Ağustos 2018

Bu #BedelliAskerlik degil , kısa süreli ücretli askerlik.

* Namık Öztürk (@Namkztr01667757) 3 Ağustos 2018

Bir futbolcu olarak sezon öncesi lige hazırlanmak için ‘60’gün antrenman yapıyor gene tam hazır olamıyor iken bu 21 günde biz neye hazırlancaz neyin eğitimini görücez ??? #BedelliAskerlik

* Hasan erdi aslan (@hsnerdi77) 3 Ağustos 2018

bu 21 gün olayına tepki göstermeye devam edelim ki razı olmadığımızı anlasınlar. Bazıları gibi Hayırlı olsun deyip kenara çekilmeyelim… #bedelliaskerlik

* Muhammed Siyah (@mhmmdsyah) 3 Ağustos 2018

#BedelliAskerlik
Futbolcular sezon sonu gitmek istiyor.
Öğrenciler yazın gitmek istiyor.
Öğretmenler okul olmadığı zaman gitmek istiyor.
Herkes kendini düşünüyor. Peki kepenk kapatıp gitmek zorunda olan esnaf ne yapacak?
Maaşı olmadan yaşayamayacak yüz binlerce genç ne yapacak?

* MEHMET SEÇKİN YAZICI (@MEHMETSEKNYAZI1) 2 Ağustos 2018

21e karşı çıktık evet hadi bunu kaldırmadiniz. Neden yurtdışı yurtiçi vatandaşlar hepsi uzaktan eğitim yapmiyo? Onlara uzaktan eğitim burdakilere 21 gün kışla.

ADALETE INANAN ADALET OLGUSUNA GÜVENEN INSANLAR SIZCE BU ADALET MI?

SADECE SORUYORUM.#BedelliAskerlik

* usandım (@bedel922) 3 Ağustos 2018

#bedelliaskerlik hayırlı uğurlu olsun ya. Hakkımızda hayırlısı buymuş demek. Bedelli askerlik resmi gazetede yayınlandı. 3 ay süremiz var başvuru için şimdiden herkese bol şans.

* Ozan_Tam35 (@OzMagician_) 3 Ağustos 2018

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Bedelli AskerlikDövizMerkez BankasıTürk Silahlı Kuvvetleri
Kaynak

Bir cevap yazın